Széphalmi Szó-kincs-tár(s)
A PIM – A Magyar Nyelv Múzeuma által 2014 augusztusában elindított tanórán kívüli iskolai programokat megvalósító múzeumpedagógiai fejlesztési projekt sikeresen befejeződött. A pályázat az Új Széchenyi Terv keretében, európai uniós forrásból valósult meg. Köszönet érte.
A Magyar Nyelv Múzeuma Kazinczy Ferenc egykori birtokán, a nyelvújító sírjának és emlékcsarnokának szomszédságában található. A modern épületben a kiállítótereken kívül helyet kapott egy előadóterem száz kényelmes zsöllyével, korszerű hang- és fénytechnikával, amely alkalmassá teszi hangversenyek, kulturális találkozók, irodalmi estek megrendezésére is. Jelenleg kilenc állandó és ideiglenes tárlattal várjuk a látogatókat.
Múzeumpedagógiai tevékenységünk középpontjában az anyanyelv-pedagógia, az anyanyelvi nevelés áll. Ezt a küldetést teljesítjük múzeumi környezetben és eszközökkel, támaszkodva-építve a korábbi nyelvművelő hagyományokra, a magyar nyelvvel való tudatos törődés évszázados múltjára, ám mégis a legújabb pedagógiai módszerekkel. Múzeumpedagógiai nevelési programunk egyik alappillére a nyelvi-irodalmi (kulturális) nemzeti hagyományok megismertetése, másik alapfeladata az anyanyelvi ismeretterjesztés.
A projektben háromféle foglalkoztatási forma keretében kínáltunk programokat. Négyalkalmas témaheteket szerveztünk általános és középiskolásoknak 2014 októberében és novemberében. A Széphalmi hírmondó programon két középiskola összesen 40 diákja vett részt, az újságírás és szövegalkotás titkaival ismerkedtek, és elkészítették a Széphalmi Hírmondó 1. és 2. számát. Két sátoraljaújhelyi általános iskola 6-7. osztályos tanulói vettek részt a Múzsák ligete témahét programjain, melynek során a múzeumban megismert és gyűjtött anyagok segítségével dobozmúzeumot, minitárlatot készítettek, amelyben tárlatvezetést tartottak. A háromalkalmas témanapok 2014. október-december között valósultak meg, központi témájuk az írásbeliség története volt. Az Orpheus nyomában című témanapokon négy általános iskola diákjai vettek részt, míg a Kalamáris című programra egy középiskolából érkeztek tanulók. A kétalkalmas vetélkedők keretében három korosztály számára valósítottunk meg olyan foglalkozásokat, amelyek a nyelvi játék, nyelvi humor, írás, olvasás, fogalmazás témáit dolgozzák fel. A Szókincskeresők óvodás programra a Károlyfalva Óvodából érkeztek a gyerekek. A Szóvilág vetélkedőn nyolc általános iskola, míg a Szószaporítók vetélkedőn három középiskola diákjai vettek részt. A győztes csapatok egész napos jutalomkiránduláson vettek részt Balatonfüreden, ahol egy reformkori séta után többek között a Jókai Villát tekintették meg.
A projekt keretében elkészültek a foglalkozások lebonyolításához szükséges kellékek és demonstrációs eszközök. A múzeumpedagógiai foglalkozásokhoz kapcsolódóan feladatlapokat dolgoztunk ki és készítettünk el.
Az eltelt 10 hónapban 16 témahetet, 15 témanapot és 30 vetélkedőt tartottunk, amelyeken együttműködési megállapodással rendelkező tizenkét oktatási-nevelési partnerintézményünkből 585 gyermek és diák vett részt.
Az Európai Unió és a Magyar Állam által nyújtott támogatás összege: 28 313 600 Ft
A megvalósítás ideje: 2014. augusztus 1 – 2015. július 31.
További információ:
Szathmáry-Király Ágnes
Hozzászólások